top of page

Zobacz

koniecznie

Zaproszenie

Podziekowania

,

Mieszkańcy wsi

Lud pracowity i pobożny

Nasza parafia mieści się w Starogrodzie.

- w Radachówce (5 km)

 

- w Budach Wielgoleskich (4 km)

 

Kaplica p.w. MB Częstochowskiej z 1935 r. Ufundowana przez rodzinę Szlenkier. Zbudowana przez cieślę Jana Kubickiego. Remontowana w 1985 r. – wymiana pokrycia dachu. Kaplica drewniana konstrukcji zrębowej. Zbudowana w stylu przypominającym beskidzkie cerkwie. Salowa, bez wyodrębnionego prezbiterium z nawy, trójbocznie zamknięta. Wieża od frontu o pochyłych ścianach ku górze z wejściem osłoniętym okapem. Zwieńczona gontowym dachem ostrosłupowym. Dach jednokalenicowy, kryty gontem.

 

Według relacji mieszkańców okolicznych wiosek, w XIX wieku na drzewie w lesie, pół kilometra na pn. od Bud Wielgoleskich objawiła się Matka Boża idącym do pracy we dworze ludziom. Wieść o zjawieniu rozeszła się szybko po całej okolicy. W pobliżu "Miejsca Zjawienia" ze starej karpiny poczęła wypływać woda. Zaczęto organizować pielgrzymki do miejsca, które upodobała sobie Matka Boża i źródełka z cudowną wodą. Ze źródełka czerpano wodę, którą obmywano rany. Przypisywano jej uzdrawiające właściwości.

 

- w Siennicy (10 km)

 

Na wzgórzu, tuż obok rynku, Stanisław Siennicki wybudował drewniany kościół, który decyzją biskupa poznańskiego Jana Latalskiego został w 1528 roku ustanowiony kościołem parafialnym pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Do nowo założonej parafii należało 18 wsi. Kościół ten dość szybko popadł w ruinę, toteż w 1577 roku na jego miejscu wybudowano nowy kościół z bali modrzewiowych.

 

- w Parysowie (10 km)

 

Pierwotnie wieś nazywała się Siećcza, nazwa ta pojawia się w zapisach z XV i XVI wieku jako Scheschcza (1444), Syeczcza (1448), Syecza (1494), Szieczicza (1523).

Pierwotna nazwa najprawdopodobniej brzmiała Siedźcza, i uległa przekształceniu w Siećcza. Przy słuszności jakiej hipotezy, nazwa pochodziłaby od nazwy osobowej Siadek. Dzięki staraniom Floriana Parysa, kasztelana zakroczymskiego, miejscowość w 1538 otrzymała prawa miejskie na prawie magdeburskim. Od osoby założyciela pochodzi obecna nazwa. W 1869 roku miejscowość straciła prawa miejskie.

 

 

 

- w Kołbieli (14 km)

 

Parafia Kołbiel erygowana została w 1422 roku. Obecny kościół jest już trzecim kościołem w tej parafii. Został on wybudowany w 1901 z ofiar wiernych przez księdza Jana Wasilewskiego, poświecony 28 maja 1899 ks. Marceli Karpiński konsekrowany przez biskupa Kazimierza Ruszkiewicza, Sufragana warszawskiego.

Kościół posiada charakterystyczne cechy gotyku północnego: strzeliste wieże, rozety, zdobienia, rzeźby nad wejściem, portal wejściowy, wysokie, wąskie okna. Zbudowany został z czerwonej cegły, część budowli otynkowano na biało.

W kościele znajdują się barokowy ołtarz główny św. Trójcy z XVII w., drewniane ołtarze boczne w stylu renesansowym: św. Józefa z XVI w i Miłosierdzia Bożego.

 

Jest w pobliżu kilka interesujących kościółów:

 

O najstarszych dziejach Starogrodu informują, badania archeologiczne, przeprowadzone w 1961 roku przez pracowników naukowych Państwowego Muzeum Archeologicznego. Pracom badawczym poddano wzgórze nazywane od wieków Kościeliskiem. Lokalizacja tej osady nie była przypadkowa. Leży ona nad rzeką Świder w województwie siedleckim. Krajobraz otaczający wieś jest malowniczo uroczy. Nazwa też piękna, polska, słowiańska. Ze strony północnej szerokie łąki, dawniej bagniste, stanowiące naturalny walory obronny, środkiem płynie Świder, niegdyś kręta, wijąca się rzeka, dziś uregulowana, co niezbyt ciekawie wygląda pod względem urbanistycznym.

 

 

Inne strony Starogrodu otaczajÄ… pola, czÄ™sto pagórkowate, trochÄ™ lasów, a szczególnie widoczna, zalesiona Góra WólczyÅ„ska. Na jej szczycie mogiÅ‚a żoÅ‚nierza Wojska Polskiego, polegÅ‚ego za OjczyznÄ™ w 1939 roku.WedÅ‚ug przekazów Starogród byÅ‚ grodem, fortecÄ… obronnÄ…. Osada ta rozciÄ…gaÅ‚a siÄ™ w okolicach tzw. BiaÅ‚ej Góry. Fakty te potwierdzajÄ… dowody rzeczowe, jak wykopaliska archeologiczne starego cmentarzyska. Wiele rzeczy i tajemnic do dziÅ› jeszcze nie zostaÅ‚o odkrytych. Co jakiÅ› czas rolnicy natrafiajÄ… na coÅ› nowego, urny z prochami, koÅ›ci ludzkie, drogi bite, stare mosty i mÅ‚yny. 

Przeprowadzone prace badawcze archeologów potwierdziły istnienie grobów z okresu bardzo odległego historycznie. Przepalone szczątki ludzkie znajdowały się w naczyniach - popielnicach wstawionych do dużego tzw. klosza, o grubych ścianach i dużych ziarnach tłucznia widocznego na powierzchni. Całość pokryta była kamieniem i otoczona płaskimi kamieniami. Poza kloszem i popielnicą z kośćmi grób zawierał misę, dwa małe naczynka, przystawki, żelazną szpilę oraz szczypczyki żelazne. Szpile takie służyły do spinania szat, a szczypczyki do celów kosmetycz­nych.

W oparciu o te naukowo przebadane znaleziska, archeolodzy doszli do stwierdzenia, że w Starogrodzie istniało cmentarzysko złożone z takich właśnie grobów kloszowych. Wyniki badań świadczą też o gęstym zaludnieniu tego terenu przez ludność kultury grobów kloszowych w okresie 500-200 pne. W nazewnictwie archeologicznym datuje się ją na tzw. późny okres halsztacki oraz wczesny okres lateński.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

,

 

bottom of page